Sporcu Beslenmesi

Yeterli ve dengeli beslenme amatör ve profesyonel sporcular için çok önemlidir. Doğru beslenmenin, sporcunun performansını, dayanıklılığını ve konsantrasyonunu maksimum düzeyde tutarken; hastalık ve sakatlıklara yakalanma oranını düşürüp, toparlanma süresini hızlandırdığı yapılan çalışmalar ile desteklenmektedir.

Sporcu beslenmesinde en önemli hedefler; sporcunun genel sağlığını korumak ve performansını artırmaktır.
Profesyonel sporcu beslenmesi danışmanlığı kapsamında ilgilendiğiniz branşa, yaşınıza, cinsiyetinize, vücut kompozisyonunuza (kilo-yağ-kas dengesine), metabolizma hızınıza, sağlık profilinize, yapılan antrenmanın süresi, şiddeti ve sıklığına göre ihtiyacınız olan enerji ve besin ögeleri hesaplanır, bu veriler sonucunda size özel, bireysel tercih ve alışkanlıklarınıza uygun, performansınızı maksimum düzeyde tutacak beslenme programınızı planlanır. Bu süreçte birlikte çalıştığınız antrenör ve/veya kondisyoneriniz ile paralel hareket etmek önemlidir. Bunun yanı sıra kamp, turnuva ve maç dönemlerinde artan enerji ihtiyacınıza göre beslenme programınız ona göre düzenlenir.
Sporcular arasında yaygın olarak kullanılan aminoasitler, protein tozları, kreatin, yağ yakıcılar, performans arttırıcılar, enerji ve karbonhidrat jelleri gibi ‘Ergojenik Destekler’ hakkında bilimsel verilere dayanarak sizi bilgilendirip, beslenme programınızda bu ergojenik destekleri nasıl, ne zaman, ne miktarda kullanmanız gerektiği planlanır.

Her sporcunun enerji gereksinimi farklıdır.
Size uygun profesyonel bireysel beslenme programı almak için kliniğimize bekliyoruz.
Dyt. Aslıhan Altuntaş