Sağlıklı Beslenme

Amacınız kilo almak, kilo vermek veya kiloyu korumak olsun sağlıklı beslenme hepsinin temelidir. Bireyler aldıkları kiloyu kısa sürede vermek veya her şeyden istedikleri kadar yiyerek kilolarını korumak isterler. Ancak beslenme konusunda mucize diye bir şey yoktur. Bu amaçla yapılan mucize diyetler bireylerin daha fazla kilo almasına neden olmaktadır.

Sağlıklı Beslenme ve Mucize Diyetler

Bireye özgü sağlıklı beslenme programları anahtardır ‘’mucize diyetler’’, daha fazla kilo almanıza neden olur.

Kilo almak, kilo vermek veya bulunduğunuz kiloyu korumak gibi hedefleriniz varsa, sağlıklı beslenme programları ile yapılmalıdır. Aldığınız kiloyu kısa sürede vermek veya her şeyden istediğiniz kadar yiyerek kilonuzu korumak isteyebilirsiniz; ancak bu amaçla yapacağınız ‘’mucize diyetler’’, daha fazla kilo almanıza neden olur.

Sağlıklı beslenme, sağlıklı vücut işleyişi için önemlidir.

Vücudunun belli bir işleyişi ve bu işleyiş için ihtiyaç duyduğu bazı besin ögeleri vardır. Sağlıklı beslenmenin önemi burada kendini gösterir. Belli bir amaçla vücudunuzun gerek duyduğu ögeleri almadığınızda, vücudunuzun işleyişi bozulur. Bunu düzenlemeye çalışan metabolizmanız, kilo vermenizi sağlamak yerine, kendini kıtlık durumuna hazırlayarak daha fazla yağ depolar. Dolayısıyla sağlıklı beslenme hem sağlığınızı korumanız hem de kilo kontrolünde hedefinize ulaşmanız açısından önem taşır.

Doğru Besin Seçimi

Sağlıklı Beslenme Sadece Doğru Besini Seçmek Midir?

Sağlıklı beslenmenin önemi sadece doğru besin seçimini yapmış olmanızla bitmiyor. Yemeğinizin hazırlanması sırasında geçtiği aşamalara (et tahtası ve sebze tahtasının ayrı olması, sebze ve meyvelerin yıkanması gibi), sağlıklı pişirme yöntemlerinin kullanılması (ızgara yapmak, haşlamak, buharda veya fırında pişirmek gibi), ve saklama koşullarına da dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı beslenmenin önemini kavrayarak, bunu her yönüyle ele almalısınız.